Medicinske sestre i tehničari su jedni od najbitnijih faktora zdravstvenog sistema Republike Srpske, tako i Bolnice “Srbija” u Istočnom Sarajevu, rekao je direktor ove zdravstvene ustanove Nebojša Šešlija.
Pred početak predavanja za medicinske sestre i tehničare o njihovoj ulozi u zdravstvenom sistemu, organizovanom u okviru manifestacije “Dani Bolnice `Srbija`”, Šešlija je rekao novinarima da je za njegu pacijenta najbitniji kvalitetan edukovan srednji medicinski kadar.
On je podsjetio da se “Dani Bolnice `Srbija`” organizuju četvrtu godinu, istakavši da su opravdali svoje postojanje jer Bolnica kao lider zdravstvene zaštite na području Sarajevsko-romanijske regije postaje mjesto okupljanja i edukacije medicinskog kadra svih zdravstvenih ustanova na području regije.
“Dani Bolnice `Srbija` su postali svojevrstan poklon medicinskom kadru Sarajevsko-romanijske regije, jer samo uz kvalitetnu edukaciju možemo pružiti kvalitetnu zdravstvenu zaštitu našim stanovnicima”, rekao je Šešlija.
On je podsjetio da Bolnica “Srbija” ima izuzetno dobru saradnju sa Srednjom medicinskom školom u Istočnom Sarajevu i da đaci kontinuirano dolaze na praksu, te da po završetku prošle školske godine sedam-osam učenika, koji se nisu odlučili za nastavak školovanja, u Bolnici obavljaju pripravnički staž.
“To će biti praksa i u narednom periodu i ponudićemo radno mjesto svim zainteresovanim koji sebe ne vide na studijskim programima”, rekao je Šešlija.
Viši stručni saradnik za sestrinstvo u Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Mirjana Janković istakla je da Ministarstvo daje veliku podršku jačanju sestrinske profesije i ulaže u njihovu edukaciju.
Ona je naglasila da su neophodne edukacije kako bi medicinske sestre bile što bolje edukovane, a pacijenti dobili što bolju zdravstvenu njegu.
Jankovićeva je istakla da je najveći problem za sestrinstvo što jačanje komunikacionih vještina nije dio njihovog formalnog obrazovanja.
“Medicinska sestra je prvi kontakt sa pacijentom i zbog toga smo u proteklom periodu organizovali niz takvih edukacija”, rekla je Jankovićeva.
Glavna sestra Bolnice “Srbija” Borjana Petrović navela je da je na današnjem predavanju akcenat stavljen na značaj medicinske sestre i tehničara u zdravstvenom sistemu.
Petrovićeva je rekla da u Bolnici “Srbija” imaju 237 medicinskih sestara, a najveći problem je nedostatak kadra, jer vrlo malo ljudi upisuje medicinsku školu.
Ona je apelovala na mlade da upišu medicinsku školu, jer je to dobra struka, kao i na organe vlasti da se poboljšaju uslovi za rad medicinskih sestara.
Bolnica “Srbija” će do petka, 8. novembra, organizovati niz predavanja, kao i simpozijum doktora medicine o minimalno invazivnoj hirurgiji u liječenju malignih oboljenja.
Riječ je o “Danima Bolnice `Srbija`” koje organizuju grad Istočno Sarajevo i Udruženje hirurga Republike Srpske, pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Srpske